Psychology Today: “Postup a nedoporučení v tabulce nálepek.”

Autoritářští rodiče jsou konkrétní ohledně pravidel a toho, jak se od dítěte očekává chování. Výsledkem je, že jejich děti se s větší pravděpodobností více soustředí na vše, co dělají, což vede k tomu, že ze sebe vydají to nejlepší.

Bez ohledu na jakékoli vnímané výhody autoritářského rodičovství je mnohem lepší být se svými dětmi vstřícný. Změna začíná přiznáním, že nevíte všechno o rodičovství. Získání co nejvíce informací o tom, jak správně vychovávat dítě, povede k tomu, že se z vás stane lepší rodič.

WebMD Medical Reference Zhodnotil(a) Dan Brennan, MD dne 09. března 2021

Zdroje

ZDROJE:

Americká akademie pediatrie: „Tlak na výkon“.

GoodTherapy: “Sebeúcta.”

Journal of Education and Development: „Komunikace v autoritářském rodičovství o účasti žáka na výuce vědy v raném dětství v okrese Homabay, Keňa“, „Vliv výchovného stylu na chování dětí“.

Národní centrum pro biotechnologické informace: “Efektivní disciplína pro děti.”

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj: “Proč je rodičovství pro děti v 21. století důležité.”

Rodiče: „Autoritářské rodičovství: klady a zápory, podle dětského psychologa“

Parenting For Brain: „Co je autoritářské rodičovství? Funguje Tvrdá láska?”

SAGE Journals: „Vyprávění jiného příběhu: Vliv rodičovství na akademické a profesní úspěchy 24 britsko-ghanských nadšenců.“

Understoed For All Inc.: “Mám nutit své dítě, aby se více socializovalo?”

Může se zdát kruté, že právě když jste nazvali ukončením manželství, musíte rychle přejít do režimu „jsme tým“, abyste zjistili, co je pro vaše děti nejlepší. Ale dá se to zvládnout s úspěchem.

Naučit se dělat kompromisy a nastavit nové hranice jsou klíčové, říká rodinná terapeutka Constance Ahronsová, PhD. Je emeritní profesorkou sociologie na University of Southern California v Los Angeles a autorkou knihy The Good Divorce.

Dejte svůj vztek stranou

“Spolurodiče musí dát svůj hněv stranou a zaměřit se na potřeby dítěte,” říká Ahrons. „Dobrým pravidlem je, že čím více je mezi spolurodiči hněvu, tím více potřebují mít pevné hranice. Čím více spolu rozvedení rodiče vycházejí, tím flexibilnější mohou být.“

Pro Nancy Cramerovou znamenalo úpravu toho, jak pracovala se svým bývalým, velký rozdíl. „Naučila jsem se dát svému bývalému manželovi prostor, aby o věcech přemýšlel, místo toho, abych požadoval okamžité rozhodnutí po telefonním hovoru,“ říká Cramer z Roswellu, GA. „Kdybych se rozzlobil, nemělo to žádný smysl, protože by se pak rozhodl jen proto, aby mi nadával. Vrátilo se to k udržení nejlepšího zájmu chlapců v popředí.”

Vyměňte citlivé předměty za klidné rozhovory

Vaše hranice musí zahrnovat to, o čem můžete mluvit, a jaká témata je nejlepší nechat být, říká Ahrons. „Spolurodiče se musí naučit, jaké jsou jejich problémy s „horkými tlačítky“, a držet se od nich dál. Musí udržovat své konverzace na správné cestě a soustředit se na rodičovství, nikoli na problémy bývalých manželů. Někdy je to velmi těžké udělat.”

Clifford Kipp, který žije v Marietta, GA a sdílí fyzickou péči o své syny se svou bývalou, souhlasí. „Skutečně jsme se museli soustředit na to, abychom byli přátelští, abychom zachovali zdravý rozum pro všechny zúčastněné,“ říká. „Samozřejmě, že to funguje pouze tehdy, když oba spolupracují. Pravděpodobně jsme na sebe zkusili křičet hned v prvních několika případech, kdy došlo ke konfliktu, ale brzy jsme si uvědomili, že klidná a produktivní konverzace je skutečně jediným způsobem, jak problém vyřešit.“

Robin Wilson z Myrtle Beach, SC, říká, že naučit se přiznat, že se mýlili, se stalo výhodou. „Pokud dojde k hádce, podívám se na to, jaký jsem v ní měl roli,“ říká matka 16letého dítěte. “Neukazuje to slabost. Ukazuje to mému synovi, jak se dva lidé s těžkou minulostí mohou přizpůsobit a mít nový, zdravější vztah.“

Pokračování

Najděte si rozvrh, který vyhovuje všem

Je důležité respektovat čas druhého rodiče s dětmi. „Nezapomeňte, že vaše dítě má právo na oba rodiče,“ říká Ahrons.

Když se Kipp a jeho bývalá rozváděli, oba chtěli děti na plný úvazek. Místo toho, aby zahájili bitvu o opatrovnictví, přišli s rozvrhem 1 týdne/ 1 týdne volna, který u příbuzného fungoval.

“V pondělí ráno šly děti do školy a šly domů k druhému rodiči a zůstaly celý týden až do následujícího pondělí ráno,” říká Kipp. „Brzy jsme se rozhodli, že jakmile přijde víkend, budeme příliš unavení na to, abychom si s nimi mohli užít bouřlivý víkend, a tak jsme změnili den přestupu na pátek. Tak je rodič v pátek odpoledne čerstvý.“

Alton Aimar ze Savannah v Georgii a jeho bývalá se rozešli, když bylo jejich synovi 7 měsíců. Prvních pár let dodržovali soudem nařízený plán návštěv. Ale byli schopni uvolnit některá pravidla, když napětí rozmrzlo. Například, když jejich syn nastoupil na střední školu, přešel také na čtvrteční večery u svého otce, v den, kdy Aimar trénoval fotbalový tým svého syna.

Pro Cramer je důležité, aby zájmy jejích synů byly na prvním místě. Když přijala svou křesťanskou víru, vánoční svátky pro ni znamenaly víc, ale rozhodla se nepožadovat nové uspořádání. “Oslavovali každý rok se svými tetami, strýci, sestřenicemi a prarodiči” na straně jejího bývalého, říká. “Bylo by ode mě zcela sobecké, kdybych je o to připravil.”

Spojte se pro klíčové konverzace

Aimar a jeho bývalá se znovu oženili, ale postupem času si své rodinné role udrželi v popředí zájmu. Kdykoli se něco objevilo, všichni čtyři se posadili s jeho synem, aby probrali, co se stalo, a dohodli se na postupu. „Náš syn věděl, že neexistuje žádné ‚No, máma řekla X‘ nebo ‚Táta řekl X‘ Věděl, že jsme se všichni shodli.“ Ačkoli je jeho synovi nyní 23, Aimar a jeho bývalá stále mluví o tom, co se s ním děje, a udržují jednotnou frontu.

Pokračování

Myslete na pravidla

Všechny domácnosti mají svá vlastní pravidla. To, co funguje v jedné domácnosti, nemusí fungovat v jiné. Pandemie COVID-19 dělá toto nastavení složitější, říká Ahrons.

To, co jeden rodič cítí jako bezpečné, druhý rodič nemusí, zdůrazňuje, například když dítě může navštívit dům přítele. “Uvědomte si, že budou rozdíly a že je třeba stanovit základní pravidla,” říká. “Kdykoli nejsou, děti trpí.”

Stejně jako u jiných neshod, Ahrons naléhá na rodiče, aby našli profesionála, který jim pomůže sejít se a urovnat pichlavé situace.

Tabulka chování je druh systému odměn pro sledování akcí a voleb dítěte, které se vám líbí. Je to jeden způsob, jak posílit dobré chování, které dítě projevuje, a podpořit vzorce, které chcete, aby dítě pokračovalo. Tento přístup může vašemu dítěti pomoci cítit se zmocněně a působit jako pozitivní připomínka, aby se chovalo určitým způsobem.

Jak vytvořit tabulku chování pro děti

Nejprve se rozhodněte o chování, které plánujete pomocí grafu podpořit. Nejlepší je používat pozitivní jazyk místo slov jako "Ne," "ne," "stop," nebo "přestat." Místo toho rámujte chování pozitivním způsobem. Například, "Vyčisti si zuby," "Dejte knihy zpět na polici," nebo "Sdílejte hračky se svým bratrem," jsou jasné a pozitivní chování. Tabulky chování mohou pomoci s nácvikem na nočník, rutinami před spaním, jídlem a dalšími.

Dále se rozhodněte o nejvyšší odměně, kterou vaše dítě získá, když dosáhne určitého počtu nálepek. Ujistěte se, že je to něco, z čeho jsou nadšení a motivovaní pracovat. Ujistěte se, že počet nálepek, které potřebují vydělat, je rozumný počet a že odměna je něco, čeho jste ochotni se držet. Mezi dobré příklady patří nová kniha, nová hračka (do určité cenové hladiny) nebo činnost, ze které je vaše dítě nadšené (jít do kina, dát si zmrzlinu atd.). 

Použití grafu a samolepek s tématem může být také zábavné. Výběr něčeho, co vaše dítě považuje za zajímavé a vzrušující, může zvýšit motivaci k získávání nálepek.

Nezapomeňte svému dítěti vysvětlit graf a neustále mu připomínat, proč získává nálepky za určité chování. Tato specifičnost a nadšení posiluje jejich dobrá rozhodnutí a přispívá k jejich motivaci. Například, "Skvěle jsi posbíral všechny pastelky. Získáte nálepku!"

Další tipy na grafy chování pro děti

Být konzistentní. Udržet svá očekávání konzistentní je velmi důležité, aby děti pochopily, co od nich očekáváte. Pokud si dítě dnes vydělá nálepku za jednu akci a zítra za něco úplně jiného, ​​je méně pravděpodobné, že si odměnu spojí s konkrétním chováním. Kromě toho, pokud existuje více pečovatelů, kteří vydávají nálepky, ujistěte se, že jsou všichni na stejné stránce s tím, co si zaslouží (a co ne) nálepku na grafu chování. 

Buď trpělivý. Změna chování neproběhne přes noc. Může chvíli trvat, než vaše dítě skutečně začne projevovat změnu chování, a to i s použitím tabulky. Buďte trpěliví, dokud si vaše dítě zvykne na nový systém; možná to budete muset vysvětlit více než jednou. 

Pokračování

Co když tabulka chování nefunguje?

Může existovat několik důvodů, proč váš graf chování nefunguje. 

Nepřiměřená očekávání — Žádáte své dítě, aby udělalo něco, co není vývojově schopno udělat? Jasná očekávání – Rozumí vaše dítě plně tomu, co po něm požadujete? Špatné odměny — Zajímá vaše dítě nejvyšší odměnu? Nebo by je lépe motivovalo něco jiného?

Pokračujte ve vývoji

Když si děti osvojí konkrétní chování, můžete použít tabulku chování, která jim pomůže dosáhnout další úrovně čehokoli, na čem pracujete, nebo jiné dovednosti. Ujistěte se, že projdete stejnými kroky pro grafy další úrovně. Ujistěte se, že od svého dítěte žádáte něco rozumného, ​​že to, co od něj očekáváte, je velmi jasné a přímočaré, že je důsledně odměňováno a že pracuje na něčem, co ho zajímá.

Odborníci poznamenávají, že i když mohou být grafy chování pro děti velmi účinné, mají být krátkodobými nástroji, které pomohou rozvíjet dobré chování. Pokud máte obavy z chování svého dítěte, můžete vždy mluvit s jeho pediatrem.

WebMD Medical Reference Zhodnotil(a) Dan Brennan, MD dne 02. března 2021

Zdroje

ZDROJE:

Asociace pro komplexní neuroterapii: "Grafy chování pro domácnost, které lze vytisknout & Škola."

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí: "Jak používat odměny."

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí: "Kroky pro vytvoření programu odměn."

https://recenzeproduktu.top/removio/

ParentingNow: "Motivační program: Použití grafů odměn a chování."

Psychologie dnes: "Co dělat a co nedělat v tabulce nálepek."

Terapie odrazovým můstkem: "Jak vytvořit graf chování, který skutečně funguje."

Jste otcem 3letého syna. Jaká moudrá slova můžete nabídnout rodičům, kteří se potýkají s? "hrozné dvojky"?

Právě vycházíme z noci, kdy se Walker probudil v 5 hodin ráno a už nechtěl spát. Není to pro slabé povahy! Řekl bych, že se vyspěte, než budete mít nějaké mladé. Ale je to úžasný projekt v životě, snažit se vychovat tohoto druhého člověka. Může být kámoš, pak ho mentorujeme a on nás učí.

Jste vy a vaše žena Idina Menzel, která hraje ve Fox’s "Veselí," máte rádi rutiny před spaním a koupelí pro Walkera, nebo dáváte přednost uvolněnějšímu přístupu?

Byli oba. Rádi nastavujeme parametry, pak se od nich čas od času odchylujeme. Všeho s mírou. To je to nejpřirozenější a co nám dává největší smysl.

Jak vás ve 41 letech otcovství změnilo? Přistupujete nyní ke své práci nebo k životu jinak?

Než se Walker narodil, mé srdce patřilo Idině. Myslel jsem, že vím, co je láska. Když se narodil, měl jsem pocit, že mi narostlo další srdce. Je to typ lásky, o kterém jsem netušila, že jsem schopná, a jsou chvíle, kdy je to znepokojivé, protože se díky tomu cítím zranitelnější než kdykoli předtím. Kdyby se tomu malému klukovi něco stalo… doslova nemůžu ani [dovolit], aby mi ta myšlenka vstoupila do hlavy. Točím se. Teď jsem na mámu mnohem milejší. Pokud se ke mně bude můj syn chovat stejně, jako jsem se v minulosti choval ke své matce, zlomí mi to srdce! V určitém okamžiku se mnou nebude chtít chodit – a to mě prostě zabíjí.

Jak ve vás máma vzbudila sebeúctu a položila základy vaší nové dětské knížce, "Chocolate Me!"?

Nebýt ní, nevystupoval bych nebo bych nenapsal knihu. Už ve velmi raném věku mi dala najevo, že potřebuji mít silný smysl pro sebe, bez ohledu na to, co si ostatní mohou myslet. Děti ve škole vám říkají, jak byste se měli chovat, oblékat se, mluvit – nikdy to nebylo správné. Máma by řekla, "Budete se držet toho, co děláte – budete skvělí." Oba rodiče mi to vštěpovali. A to už začínáme s Walkerem.

Pokračování

Kniha, která se zaměřuje na oslavu rozmanitosti, je inspirována básní, kterou jste napsal na vysoké škole, že?

Byla to báseň založená na události, která se stala, když mi bylo 5 nebo 6 let. Napsal jsem to ve velmi přemýšlivé fázi. Pak jsem to na roky odložil. Můj nejlepší přítel z dětství, ilustrátor Shane W. Evans, si vzpomněl, jak jsem tu báseň napsal, a myslel si, že by z ní byla skvělá dětská kniha. Byl již zavedeným ilustrátorem, takže spolupráce s ním zahrnovala jednání s vydavateli, smlouvy a tak dále.

Na "Soukromá praxe," hrajete Dr. Sama Bennetta, který napsal bestseller o spojení mysli a těla. V reálném životě věříte tomuto přístupu?

Já ano, 100%. Všeho s mírou. Nikdy k ničemu nepřistupuji extrémně, protože to dělá věci rigidními. Mám rozumný, logický pohled. Musíte myslet pozitivně a věci budou pozitivní. Cokoli do svého těla vložíte, to se vám vrátí. To znamená, že miluji burger. A miluji své sladkosti!

Když jsou úrovně stresu vytočené, jak se resetujete a odpočinete si?

Tělocvična. Jsem závislý na posilovně a miluji zůstat aktivní. Každý v rodině, od Idiny po chůvu, chápe, že je to součást mého života, kterou potřebuji. Nikdo se s tím nesnaží makat!

Jaká je vaše oblíbená zdravá svačina?

Ořechy. Vyrostli jsme úplně bez peněz. Nemohli jsme si dovolit nezdravé jídlo a jedli jsme velmi zdravě – ořechy, saláty, obiloviny. Je to moje verze komfortního jídla.

Jaký je tvůj cvičební režim?

Vždycky hraji basketbal nebo v tělocvičně, nebo právě pracuji na představení, které dělám choreografie. A kdykoli je to jen Walker a já, jsme vždy venku. Musím odejít z domu. Musím se hýbat dál.

Co máš na své fitness rutině nejraději?

Stárnutí je to, co mám nejraději. A co mám nejraději, je ten pocit, který mám. Když jste vychován v umění, ten pocit, který vám sport dává, je úplně jiný. Vystupování pro mě hodně souvisí s publikem, jeho odezvou a tím, jak vysoko se dostanete, když jste na pódiu. Ale dokázal bych střílet obruče celé hodiny sám.

Pokračování

Jak pro vás vypadá dokonalý den, kdy nemáte kde být a nemáte žádné výzvy k návratu?

Basketbal a posilovna ráno, pak skvělý rodinný den s manželkou a Walkerem, jít někam ven, jen ho pozorovat a užívat si venku.

トップページに戻る